Նորություններ (հունվար, 2010)
29.01.2010Այսօր, 29.01.2010թ.-ին կայացած մամլո ասուլիսում ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը հրապարակեց 2009 թվականի բորսայական շուկայի ամփոփ ցուցանիշները: Տարվա արդյունքում` չնայած գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությանը, բորսան նախորդ տարվա համեմատ աճ է գրանցել մի շարք հարթակներում:
Բաժնետոմսերի բորսայական հարթակն առավել պակաս ակտիվ հարթակն է եղել. բորսայում բաժնետոմսերով առևտրի ընդհանուր գումարը կազմել է 98 մլն ՀՀ դրամ, 2008թ.-ի համապատասխան ցուցանիշի համեմատությամբ կրճատվելով 63%-ով: 2009 թվականի տարեվերջին շուկայի կապիտալիզացիան կազմել է 53.1 մլրդ ՀՀ դրամ: Ներբեռնել 2009թ.-ի արդյունքների վերաբերյալ Մամլո հաղորդագրությունը (pdf, 140kB): Ներբեռնել բորսայական շուկայի 2009թ.-ի ցուցանիշներն ամփոփող ներկայացումը (pdf, 1.37mB) 14.01.201015.01.2010թ.-ից "ՌԵՆԵՍԱ" ՓԲԸ-ին շնորհվել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում այս տարվա հունվարի 12-ին ցուցակված ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ պարտատոմսերի երրորդ թողարկման (ARBKB3) շուկա ստեղծողի կարգավիճակ: Շուկա ստեղծողի կարգավիճակում ՌԵՆԵՍԱ-ն կապահովի պարտատոմսերի անընդհատ երկկողմանի գնանշումներ, երաշխավորելով երկրորդային շուկայում պարտատոմսերի իրացվելիությունը և ներդրողների համար ստեղծելով ցանկացած պահին դրանք վաճառելու կամ գնելու հնարավորություն: ՌԵՆԵՍԱ-ն շուկա ստեղծող է հանդիսացել է նաև ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ երկրորդ թողարկման պարտատոմսերի համար, որոնք մարվել են 2009թ.-ի դեկտեմբերին:
13.01.201013.01.2010թ.-ին մարվել է "Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան" ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի առաջին թողարկումը (HSBCB1)` 1 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով: Բանկի այս թողարկման պարտատոմսերը ընդգրկված են եղել ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Bbond ցուցակում: 11.01.201012.01.2010թ.-ից ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ արժեկտրոնային անվանական պարտատոմսերի երրորդ թողարկումը ցուցակվելու է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում` ընդգրկվելով Bbond ցուցակում: Այս թողարկումն ընդգրկում է 10,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, 18 ամիս մարման ժամկետով և 10% տարեկան եկամտաբերությամբ 25,000 պարտատոմս: Պարտատոմսերը բորսայում կշրջանառեն ARBKB3 բորսայական հապավմամբ: Հարկ է նշել, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ երկար պատմություն ունի ֆոնդային բորսայում` բանկի երկրորդ թողարկման կորպորատիվ պարտատոմսերը ևս ընդգրկված են եղել ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի Bbond ցուցակում և մարվել են 24.12.2009թ.-ին, իսկ ընկերության սովորական անվանական բաժնետոմսերը ներկայումս թույլատրված են բորսայական առևտրին (ARBK): |
Այսպես, կորպորատիվ պարտատոմսերի գծով, որոնք ըստ շուկայի ցուցանիշների առաջատար ֆինանսական գործիք են հանդիսացել տարվա ընթացքում, գրանցվել է առևտրի ծավալների մոտ 4.7 անգամ ավելացում` մինչև 10.55 մլրդ ՀՀ դրամ: Բավականին ակտիվ է եղել նաև պետական պարտատոմսերով առևտուրը` կնքվել են գործարքներ 2.4 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով, ինչը նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի ավելացում է 43%-ով: ՌԵՊՈ գործիքներով առևտրի տարեկան ծավալը գերազանցել է 5 մլրդ ՀՀ դրամը (հարթակը գործարկվել է 2008թ.-ի դեկտեմբերին): Տարվա ընթացքում արտարժույթի հարթակում կնքված գործարքների ընդհանուր ծավալը (դրամային արտահայտությամբ) կազմել է 372.93 մլրդ ՀՀ դրամ, ինչև 10%-ով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից:

News (January, 2010)
29.01.2010At the press conference held today, on January 29, CEO NASDAQ OMX Armenia Armen Melikyan announced the market results for 2009. Despite the effects of the global financial crisis, some of the exchange markets in Armenia even saw a growth compared to the previous year.
The stock market was the least active exchange market in 2009: total value of trading in stocks on the exchange amounted to AMD 98 million, a decrease by 63% compared to the indicator of 2008. At the end of 2009, market capitalization stood at AMD 53.1 billion. Download the Press Release on annual results 2009 (pdf, 134kB)
Download a presentation with a summary of market results for 2009 (pdf, 1.32mB)
14.01.2010With effect from January 15, 2010, RENESA cjsc will provide buy and sell prices for the third issue of nominal coupon bonds of ARARATBANK ojsc, which was listed on NASDAQ OMX Armenia on January 12, 2010 under ticker symbol ARBKB3. As the market maker of ARARATBANK bonds, RENESA will enhance their liquidity ensuring that investors are always able to buy and sell the bonds in the secondary market. It has to be noted that RENESA was also the market maker of the second issue of the bank’s bonds, which was redeemed in December 2009.
13.01.2010The first issue of HSBC Bank Armenia cjsc bonds (HSBCB1) with total value of AMD 1 billion is redeemed on January 13, 2010. The bonds were included in the Bbond list of NASDAQ OMX Armenia. 11.01.2010Starting January 12, 2010, nominal coupon bonds issued by ARARATBANK open joint stock company will be listed and included in the Bbond list of NASDAQ OMX Armenia. This third issue of the bank's bonds comprises 25,000 bonds with nominal value AMD 10,000, maturity 18 months and annual yield of 10%. The issue will be traded under ARBKB3 ticker symbol. It is worth noting that ARARATBANK has a proven history as an issuer with securities traded on the stock exchange: the second issue of its corporate bonds was included in NASDAQ OMX Armenia's Bbond list and was just redeemed on December 24, 2009, and the stocks of the company are currently admitted to exchange trading under ticker symbol ARBK. |
Thus, corporate bonds, the best performing market of the year, was up 4.7 times to AMD 10.55 billion. Government bonds trading was also active at AMD 2.4 billion, an increase by 43% over 2008, and annual trading in repurchase agreements (REPO), which was only launched in December 2008, exceeded AMD 5 billion. During 2009, currency equivalent to AMD 372.93 billion was traded representing a 10% increase over the same of 2008.