Նորություններ (հունիս, 2010)
30.06.20102010թ. հունիսի 30-ից դադարեցվել է «ԿԱՍԿԱԴ ԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ի անդամակցությունը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում՝ Բանկի դիմումի համաձայն: 25.06.2010ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ն հրատարակել է կապիտալի շուկային և բորսայի գործառնություններին նվիրված ուսուցողական ձեռնարկ` նախատեսված լայն հանրության, մասնավորապես, երիտասարդների համար: Բորսայի կողմից մշակված և հրատարակված "Այցելություն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա" անվանմամբ ձեռնարկը մատչելի և հետաքրքիր ձևով ներկայացնում է կապիտալի շուկային և բորսայական գործառնություններին առնչվող թեմաների լայն շրջանակ: Ձեռնարկը, մասնավորապես, բացահայտում է արժեթղթերի տարբեր տեսակների էությունը և առանձնահատկությունները, ընկերությունների կողմից արժեթղթեր թողարկելու և կապիտալի շուկա դուրս գալու նպատակները, նկարագրում արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխման գործընթացը, բորսայում արժեթղթերի ցուցակման էությունը և կարևորությունը` թողարկողների մասին տեղեկատվության հասանելիության ապահովման և ներդրողների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից, ինչպես նաև ներկայացնում բորսայական տեղեկատվության բացահայտման եղանակները և օգտագործվող հիմնական մասնագիտական եզրույթների բովանդակությունը: Նկարագրված է նաև Հայաստանի կապիտալի շուկայում արժեթղթերի գնման և վաճառքի մեխանիզմը, ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեությունը, ինչպես նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի հիմնական գործառույթները, մասնավորապես` արժեթղթերի սեփականատերերի օրինական շահերի պաշտպանության առնչությամբ: Ձեռնարկը հրատարակվել է Մասկատի ֆոնդային բորսայի (Muscat Securities Market) ֆինանսական աջակցությամբ` Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի (FEAS) անդամների միջև համագործակցության շրջանակներում: Ձեռնարկի 2,000 օրինակները հետևողականորեն կտարածվեն Հայաստանի Հանրապետությունում` անվճար հիմունքներով: Հաշվի առնելով, մասնավորապես, դեպի երիտասարդ լսարանը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի իրազեկման աշխատանքների ուղղվածությունը, ձեռնարկի օրինակներ կտրամադրվեն նաև ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին: "Այցելություն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա" ուսուցողական ձեռնարկի էլեկտրոնային տարբերակը տեղադրված է կայքի Նյութեր բաժնում:
23.06.201022.06.2010թ.-ին Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիայի կողմից գրանցվել է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ի հասարակ անվանական 120,000 բաժնետոմսերի տեղաբաշխումը: Բաժնետոմսերը բանկի կողմից տեղաբաշխվել են փակ տեղաբաշխմամբ: Այսպիսով, ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ում ցուցակված ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ ԲԲԸ-ի հասարակ անվանական բաժնետոմսերի (ARBK) ընդհանուր քանակը կազմել է 1,192,401, իսկ շրջանառության մեջ գտնվող ընդհանուր ծավալը (անվանական արժեքով)` 5,962,005,000 ՀՀ դրամ: 10.06.20102010թ.-ի հուլիսի 1-ին և 2-ին Երևանում կկայանա "ԱՊՀ և Բալթյան երկրների պարտատոմսային կոնգրես"-ը: Միջոցառումն անցկացվում է ռուսական Cbonds ընկերության կողմից` ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի աջակցությամբ: Պարտատոմսային կոնգրեսն անցկացվում է ամեն տարի` սկսած 2004թ.-ից, ԱՊՀ և Բալթյան երկրների ֆինանսական կենտրոններում: Այս տարի Երևանում կայանալիք կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է պարտատոմսերի հայկական շուկան ներկայացնել միջազգային ասպարեզում գործող մասնագետներին` արտերկրի ներդրումային համայնքի համար դրա գրավչության բարձրացման նպատակով, քննարկել ԱՊՀ և Բալթյան պարտատոմսերի շուկաների զարգացման հեռանկարներն ու հիմնախնդիրները, ինչպես նաև տարբեր երկրների շուկայի մասնակիցներին փորձի փոխանակման և գործնական կապերի ցանցի ընդլայնման հնարավորություն ընձեռել: Կոնգրեսի ժամանակ զեկույցներով հանդես կգան ՀՀ Կենտրոնական բանկի, ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, ինչպես նաև ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի, պարտատոմսերի շուկայում գործունեություն ծավալող թողարկողների և ներդրումային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչները: Օրակարգի միջազգային հատվածում ընդգրկված են այլ երկրների վերահսկող մարմինների, բորսաների, ներդրումային և այլ ընկերությունների ներկայացումները: Ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է, որ կոնֆերանսին ներկա կգտնվեն նշված երկերները ներկայացնող ավելի քան 200 մասնակիցներ: Ծանոթանալ կոնֆերանսի ծրագրին և մասնակիցների ցանկին:

With effect from June 30, 2010, membership of "CASCADE BANK" cjsc in NASDAQ OMX Armenia was terminated based on the Bank's request.
25.06.2010
NASDAQ OMX Armenia stock exchange published an educational brochure intended for general public, in particular, young audiences.
The brochure developed by NASDAQ OMX Armenia presents, in a simple and entertaining way, various capital market related topics.
Among other topics, it describes the nature and features of different types of securities; explains the objectives a company has when it decides to issue securities and go public; outlines the process of initial public offering; explains the nature and importance of securities listing at the exchange from information disclosure and investor protection points of view; as well as shows how the stock exchange discloses trading data and explains terms and abbreviations used. The brochure will help the reader get an idea of how Armenian capital market works, explaining the roles of all players involved. Investment service providers’ activities are also covered, as are the main operations of the Central Depository of Armenia, in particular, where they relate to the protection of the lawful interests and rights of securities  holders.
The brochure was published under the financial assistance of Muscat Securities Market within the framework of cooperation between Federation of Euro-Asian Stock Exchanges (FEAS) members. The  2,000 copies of the brochure will be consistently disseminated in Armenia free of charge. Given the focus of NASDAQ OMX Armenia public education activities, in particular, on younger audiences, copies of brochures will be made available to local universities.
The electronic version of the brochure (in Armenian) is posted under the Printed Titles section of our website.
23.06.2010
On June 22, 2010, Central Depository of Armenia registered the allocation of 120,000 common stocks issued by ARARATBANK ojsc
The stocks were distributed through a private allocation. As a result, the total number of ARARATBANK ojsc common stocks listed on NASDAQ OMX Armenia (ARBK) increased to 1,192,401 with total nominal value of AMD 5,962,005,000.
10.06.2010
On July 1 and 2, 2010, VII CIS and Baltic Region Bond Congress will be held in Yerevan. The event is organized by Russian Cbonds news agency under the support of NASDAQ OMX Armenia.
The Bond Congress is an event held yearly since 2004 in one of the financial centers in CIS and Baltic states and has been an important event gathering market professionals from all countries involved.
The main objective of the Bond Congress to be held in Yerevan is to  present the Armenian bond market to the international community and promote investment interest towards this segment of the country’s capital market, while also providing a forum for all bond market participants to discuss issues related to bond markets of CIS and Baltic countries and to exchange experience.
Among the invited speakers of the Bond Congress are the Central Bank of Armenia, Ministry of Finance and Ministry of Economy officials. Presentations by NASDAQ OMX Armenia stock exchange, Armenian bond issuers and local investment service providers will also be delivered. Agenda sections devoted to debt markets of CIS and the Baltic states will be presented by regulatory officials, stock exchange representatives, as well as by issuers and market professionals, including Deutsche Bank, Standard & Poor’s, Russian Sberbank, Troyka Dialog investment company, MICEX, Goldman Sachs, and SEB Bank.
Overall, more than 200 market professionals for CIS and the Baltic states are expected to participate in the event.